Dezynsekcja jest to zespół czynności których celem jest tępienie szkodliwych owadów latających (komay, osy, muchy, szerszenie), biegających (karaczany, wszoły, pchły, mrówki, prusaki) a także magazynowych (wołki, trojyszki, rozkruszki). Aktualnie pod pojęciem dezynsekcji rozumiemy tępienie owadów przenoszących choroby zakaźne oraz wyrządzających szkody gospodarcze.
Dezynsekcje wykonujemy róznymi metodami:
- chemiczna
- biologiczna
- fizyczna
- mechaniczna
Dezynsekcja chemiczna przeprowadzana jest różnego rodzaju środkami chemicznymi w zależności od sytuacji. Dezynsekcją jest również wyłapywanie owadów za pomocą lepów wyposażonych w atrakant pokarmowy wabiący określony gatunek owadów. Zwalczanie owadów może odbywać się również za pomocą lamp owadobójczych, w którym elementem wabiącym jest światło UV.
Warto pamiętać, że zabieg chemiczny jest czynnością, którą wykonywać należy w ostateczności, kiedy szkodnik "zadomowi" się w pomieszczeniu.
Prostszym i bezpieczniejszym sposobem jest profilaktyka niż zwalczanie owadów.
Szkodliwe owady, które należy zlikwidować z otoczenia:
- są nieprzyjemne i uciążliwe. Karaluchy i prusaki w dogodnym środowisku łatwo się rozmnażają, szybko się przemieszczają i mogą występować w dużych ilościach.
- zanieczyszczają artykuły żywnościowe, sprzęt do produkcji żywności i całe środowisko w którym przebywają. Obecność karaczanów powoduje charakterystyczny zapach wytwarzany przez odchody, wydzieliny gruczołów i martwe owady.
- mogą przenosić organizmy chorobotwórcze. Karaluchy są potencjalnymi nosicielami chorób, np. czerwonki, nieżytu żołądka i jelit, gruźlicy, duru brzusznego, choroby Hainego-Medina, itp.
- wywołują alergie. Owady i ich odchody mogą powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób wrażliwych, w tym u astmatyków.
Kiedy należy zwalczać karaczany? Zwalczanie karaluchów i prusaków polega na ciągłym kontrolowaniu i polepszaniu warunków higienicznych i odpowiednim stosowaniu właściwych środków owadobójczych. |